Krótkie wędzidełko prącia – objawy

Wędzidełko to część męskiego penisa, która pełni dosyć ważną funkcję – zapobiega nadmiernemu zsuwaniu się chroniącego żołądź napletka. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, nieprawidłowo zbudowane może stać się przyczyną dosyć dużych kłopotów, o których wielu mężczyzn wstydzi się opowiedzieć lekarzowi. Panowie o zbyt krótkim wędzidełku często nie mogą czerpać pełnej przyjemności z życia seksualnego. Niekiedy zaczynają unikać tej sfery, nie wiedząc, że ich problem da się łatwo rozwiązać.

Wędzidełko prącia jest cienkim, wrażliwym na dotyk fałdem skórnym łączącym napletek z dolną powierzchnią żołędzi. Prawidłowo zbudowane, umożliwia swobodne zsuwanie napletka z żołędzi zarówno w stanie spoczynku, jak i w czasie wzwodu penisa. Zdarza się jednak, że od urodzenia bądź na skutek przebytych zapaleń i urazów wędzidełko nie spełnia swoich funkcji we właściwy sposób, ponieważ jest zbyt krótkie. Można się o tym upewnić, zwracając uwagę na kilka charakterystycznych symptomów.

Po czym poznać, że wędzidełko prącia jest za krótkie?

Najważniejsze objawy świadczące o tym, że wędzidełko jest za krótkie, pojawiają się zwykle w stanie wzwodu prącia – mowa o szarpiącym bólu, wynikającym z pociągania żołędzi, który dodatkowo nasila się podczas stosunku. Właśnie ten ból często sprawia, że mężczyzna zaczyna unikać kontaktów seksualnych, co wpływa na obniżenie jego samooceny lub pogorszenie relacji z partnerką.

Jeśli wędzidełko jest za krótkie, w niektórych przypadkach podczas współżycia może dojść do naderwania lub całkowitego zerwania jego ciągłości. Oprócz silnego bólu pojawia się wówczas dosyć obfite krwawienie (bywa, że konieczna jest pilna interwencja lekarza). Niektórzy mężczyźni ignorują jednak tego rodzaju urazy, dopuszczając do tego, że pęknięcie goi się samoistnie, a wędzidełko bliznowacieje, jednocześnie coraz bardziej się skracając. Ze względu na brak reakcji ich problem jeszcze bardziej się pogłębia.

Jak w artykule dla portalu natemat.pl wskazuje dr n. med. Andrzej Depko, wybitny specjalista seksuologii i neurologii, zbyt krótkie wędzidełko prącia może być również przyczyną problemów z przedwczesnym wytryskiem. Doktor podkreśla, że jako zjawisko sprzeczne z oczekiwaniami obu partnerów przedwczesny wytrysk jest powodem szeregu negatywnych emocji w związku: wywołuje wstyd, rozczarowanie, gniew, a w rezultacie może przyczynić się do rozpadu relacji.

Sprawdzonym i skutecznym sposobem leczenia zbyt krótkiego wędzidełka jest zabieg frenuloplastyki, nazywany również plastyką wędzidełka. Procedura nie należy do skomplikowanych, a polega na odpowiednim nacięciu oraz ponownym zszyciu tej części ciała w taki sposób, który umożliwia jej wydłużenie. Zabieg przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. Po powrocie do domu pacjent musi przestrzegać kilku zaleceń, z których najważniejsze i być może najbardziej uciążliwe dotyczy powstrzymania się od kontaktów seksualnych przez kilka następnych tygodni, aż do całkowitego wygojenia się rany.

Dolegliwością, której nie należy mylić ze zbyt krótkim wędzidełkiem, ale która wywołuje dosyć podobny efekt w postaci problemów z odsłonięciem żołędzi, jest stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka (we wzwodzie i/lub w spoczynku penisa). Krótkie wędzidełko może towarzyszyć stulejce, ale w momencie, gdy napletek zakrywa żołądź, jego długości nie da się właściwie określić.

Jeśli mężczyzna zauważy u siebie problemy z ruchomością napletka, to bez względu na to, czy przyczyną nieprawidłowości jest zbyt krótkie wędzidełko, czy stulejka, powinien bez wahania zgłosić się do lekarza (tu ceny zabiegu : www.tourmedica.pl/kliniki/wydluzenie-wedzidelka-pracia/). Ten z pewnością pomoże mu pozbyć się kłopotów, które, jeśli zostaną zaniedbane, będą tylko się pogłębiać, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie.

Comments are closed.